czwartek, 17 listopada 2011

Minerały ważne dla zdrowia cz.II

Przedstawiam kilka innych minerałów ważnych dla naszego zdrowia a o których często zapominamy. Warto pamiętać jednak o ich funkcji jaką spełniają w naszym organizmie. Ale czy wiemy gdzie się znajdują i jak uzupełniać ich brak? Jakie symptomy są objawem braku minerałów? Poniżej prezentuję kilka kolejnych ważnych minerałów dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Selen jest ważnym minerałem, który działa głównie w postaci białek, zwane seleno-białka, które działają jak enzymy i zapobiegają uszkodzeniu komórek organizmu przez związki utleniaczy w środowisku lub produkowane przez prawidłowej przemiany materii. Źródłem selenu są owoce morza, niektóre wędliny (np. nerki i wątroba), oraz niektóre ziarna i nasiona. Niedobór selenu może doprowadzić do śmierci wywołując chorobę mięśnia sercowego. Natomiast nadmiar może spowodować łysienie i być przyczyną łamania się paznokci. Selen ma zapach czosnku a poprzez odkładanie się w jelitach powoduje cierpienie, osłabienie i spowolnienie psychiczne.
Cynk jest głównym minerałem, który ma udział w produkcji białek i w podziale komórek. Jest również składnikiem insuliny, wpływa na zmysł węchu. Źródłem cynku są jaja, ziarna zbóż, mięso, wątroba, owoce morza i orzechy. Niedobór cynku może być przyczyną niskiego wzrostu, anemii, zwiększonej pigmentacji skóry, powiększenia wątroby i śledziony , zaburzenia czynności gonad, zaburzenia gojenia się ran, oraz niedoborem immunologicznym. Nadmiar cynku może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego (ból brzucha).
Chrom jest niezbędnym minerałem w przetwarzaniu węglowodanów i tłuszczów. Współpracuje także z insuliną (hormon produkowany w trzustce) pomagając komórkom podjąć glukozę z krwi. Glukoza daje energię naszym komórkom. Źródłem chromu jest mięso, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, tłuszcze i oleje roślinne. Niedobór chromu może wywołać niepokój, zmęczenie, nietolerancję glukozy (szczególnie u osób z cukrzycą), nieodpowiedni metabolizm aminokwasów, a także zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz