niedziela, 27 listopada 2011

Witamina B cz.1


         Witamina B to rozpuszczalny w wodzie związek organiczny, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu. Wspomaga setki procesów zachodzących w naszym ciele, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak nie wszystkie witaminy mogą być wytwarzane przez organizm. Musimy więc ich szukać w różnych zewnętrznych źródłach naturalnych lub korzystać z suplementów.

Ponieważ witamina B jest rozpuszczalna w wodzie a dużo jej wydzielamy wraz z moczem musimy więc uzupełniać jej niedobory za pośrednictwem źródeł pożywienia w diecie lub przyjmowania suplementów.
Obecnie jest 8 głównych witamin z grupy B w grupie. Początkowo sądzono, że była tylko jedna witamina B. Naukowcy badając tę witaminę, odkryli ponad 22 związków chemicznych, które różniły się od siebie składem chemicznym, ale istniały w tej samej żywności. Z czasem okazało się, że kilka z tych 22 związków nie zostało faktycznie z różnych przyczyn uznanych za witaminy. Choć mogą być wytwarzane w organizmie, część nie była organiczna i dlatego niektóre nie są niezbędne do ludzi. Wykorzystują je inne mikroorganizmy występujące w naszym ciele. Dlatego istnieją luki w systemie numeracji. Obecnie znana rodzina witaminy B składa się z, B1, B2, B3, B5, B6, biotyna (B7), kwas foliowy (B9) i B12.
Trzy substancje, które są czasami określane jako część rodziny witaminy B są to cholina, inozytol oraz PABA.
Cholina jest to związek organiczny, rozpuszczalny w wodzie jest istotnym składnikiem odżywczym , zwykle grupowany z witaminą B, jednak nie posiada oznaczenia B numer i znany jest jako Bp.
Inozytol nie jest czysto technicznie witaminą, ponieważ może być syntetyzowany przez organizm.
PABA (kwas para-aminobenzoesowy) nie jest ważny dla zdrowia ludzkiego, również nie jest uważany za witaminę.
Tyle na razie o witaminie B. W kolejnych artykułach więcej opiszę o jej występowaniu, źródłach występowania oraz krótko opisze poszczególne witaminy z grupy B. Ważny jest jednak jej wpływ na zdrowie naszego organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz